Prof. dr. Várbíró Szabolcs: nagy potenciál van az orosházi szülészetben és nőgyógyászatban
Rezidensképzés, a meddőség és a nőgyógyászati daganatos betegségek mielőbbi felismerése és kezelése, az egészségmegőrzés és a szűrővizsgálatok erősítése, az eddiginél magasabb szintű szakmai együttműködés. Ezekről is tárgyalt a szegedi nőgyógyászati klinika igazgatója és az orosházi kórház vezetése.
Bejárás a Szülészet Nőgyógyászati Osztályon, a szülőszobán, a műtőkben és az intenzív osztályon, majd hosszú tárgyalás a jövőről. Így foglalható össze röviden a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Szülészet Nőgyógyászati Klinika igazgatójának közelmúltban tartott orosházi programja.
Az Orosházi Dr. László Elek Kórházban tett látogatása során prof. dr. Várbíró Szabolcs egyetemi tanár ismerkedett az itteni körülményekkel.
– Miután 2023. szeptemberében átvettem a szegedi nőgyógyászati klinika igazgatói feladatait, eldöntöttem, hogy szisztematikusan végigjárom a régió kórházait. Ahhoz ugyanis, hogy szakmailag megalapozott döntéseket lehessen hozni, pontosan tudni kell, hogy a klinika vonzáskörzetébe eső szülészet nőgyógyászati osztályoknak mik a lehetőségei, adottságai, problémái, sikerei. Milyen a személyi állomány, milyen tudás gyűlt össze az adott osztályon, milyen együttműködési lehetőségeink vannak, hol tudunk segíteni, együttműködni – ismertette látogatása okát a professzor, miután megbeszéléseket folytatott az orosházi kórház vezetőjével és a szülészet nőgyógyászat osztályvezető főorvosával.
– Meg kell mondjam, nagyon impresszív volt az, amit az orosházi kórházban láttam és tapasztaltam. Nagyon jó szakmai feltételek között dolgozik a szülészet nőgyógyászat, a technikai, műtéti adottságok és felszerelések megvannak.
Első benyomásaim alapján összetartó, jó közösséget alkotnak, csapatként is jól működnek. És ami nagyon fontos, kiváló az együttműködés a társszakmákkal – fogalmazott Várbíró Szabolcs.
A szülészet nőgyógyászat megtartása prioritás Orosházán
Az orosházi kórház főigazgatója hangsúlyozta, a szülészet nőgyógyászat az egyik alappillére az intézménynek.
– Az osztály működése az elmúlt időszakban stabilizálódott, az orvosok, ápolók és szülésznők létszáma is megfelelő. Ennek is köszönhetően 2023-ban több mint 200 babával több született Orosházán. Ezért az osztály megtartása és további fejlesztése prioritást élvez, erről is tárgyaltunk professzor úrral, akinek szakmai segítségét kértem, hogy ezt meg is valósítsuk – jelentette ki dr. Bozsár Stefánia.
Mindehhez a Szülészet Nőgyógyászati Osztály vezetője hozzátette, a szakmai együttműködés eddig is megvolt a szegedi klinikával és a Békés Vármegyei Központi Kórházzal, de ezen tovább szeretnének javítani.
– Természetes, hogy városi kórházként nem tudjuk kezelni a magasabb ellátási szintet igénylő nőgyógyászati betegeket. Ilyen esetekben első körben konzultálunk a szegedi vagy gyulai kollégákkal, és ezt követően dől el, folytatjuk-e a kezelést, vagy átszállítják a beteget a nőgyógyászati centrumokba. Ezen a téren is van hova fejlődni, ki kell használni a digitális technika lehetőségeit a gyorsabb és hatékonyabb konzultációra, a következő hónapokban ennek megvalósításán is dolgozni fogunk a klinikával közösen – ismertette dr. Svarsnig Lajos szülész nőgyógyász főorvos.
Komoly lehetőségek vannak Orosházán
A találkozó végén orosházi tapasztalatairól és a lehetőségekről részletesebben is beszélt a szegedi nőgyógyászati klinika vezetője. Hangsúlyozta, a klinika és az orosházi kórház közötti együttműködés többirányú lehet, ennek legkönnyebben és leggyorsabban kivitelezhető lépése a rezidensképzésben valósítható meg.
– A Szegedi Tudományegyetem képzi a leendő orvosokat, akik a diploma megszerzése után a rezidensképzésbe lépnek tovább. Körutam egyik fontos része, hogy lássam, a fiatal orvosok melyik kórházban tudják a legjobban elsajátítani a szakma bizonyos részeit, hol van lehetőség a legtöbb gyakorlatra és mik azok, amiket a klinikán tudnak megtanulni. Ezeket felmérve lehet hosszabb távon tervezni.
Emellett fontos a nőgyógyászati onkológiai ellátás fejlesztése, amiben nagyobb szerepet szánok a régió kórházainak, lévén, hogy a daganatos megbetegedések száma sajnos nagyon magas Magyarországon, ezen pedig javítani kell. Orosházán látom a lehetőségeket ebben is, de erről részletes szakmai anyagok kidolgozása szükséges. A meddőségi ellátásban is szorosabb együttműködést szorgalmazok, hogy minél előbb gyermekhez tudjuk segíteni az érintett nőket – fogalmazott.
Javítani a megelőzést és a korai felismerést
Várbíró Szabolcs hangsúlyozta, kiemelt figyelmet szán a megelőzésre, a nőgyógyászat területén regionális szűrőrendszer kiépítését tervezi, ehhez igazítva az ambuláns és a műtéti ellátó kapacitást.
– Sajnos a Covid járvány óta azt látjuk, hogy a páciensek később fordulnak orvoshoz a panaszaikkal. A meddőséggel küzdő asszonyoknál a magasabb életkor kisebb sikerrel kecsegtet, ami kevesebb megszületett gyermeket és mentálisan rosszabb állapotban lévő nőket is jelent. Itt az a cél, hogy a meddőség jeleit minél korábban felismerve a lehető leggyorsabban eljussanak a betegek a szegedi klinikára, ahol segíteni tudunk a gyermekvállalásban. Az onkológiai ellátásban pedig a késlekedéssel a korábbinál rosszabb állapotban érkezik be a rendszerbe a betegek jelentős része, így a gyógyulási esély is kisebb. Ezen folyamatok visszafordítása kiemelten fontos feladat, ezért célunk az orosházi kollégák oktatása, továbbképzése, hogy ezeket a jeleket minél korábban, nagyobb biztonsággal felismerjék – zárta prof. dr. Várbíró Szabolcs.
Szöveg, fotó: Melega Krisztián