Összetett feladat a védőnők munkája
Csecsemőkori mozgásfejlődés és szájápolás, a védőnők szerepe a szoptatás támogatásában, az anya-baba kapcsolat kialakulása, és a védőnői munka jogi háttere – mindezekről szó volt a Békés megyében dolgozó védőnőknek tartott szakmai napon az orosházi kórházban.
Néhány hónapja a védőnői tevékenység szakmai irányításának támogatását a területileg illetékes kórházakban – így az orosházi Dr. László Elek Kórházban is – kollegiális védőnői mentorok végzik. Ennek kapcsán a békés megyei védőnők részére „Korszerű ismeretek a védőnői gondozásban” címmel szakmai továbbképzést szervezett intézményünk 2022. szeptember 13-án.
A közel 60 védőnő a munkájukhoz tartozó témákban hallgatott meg szakmai előadásokat, amik végén minden esetben érkeztek a kérdések, így vált igazán aktívvá és hatékonnyá az esemény.
Komoly szakmai ismeretek és nagyfokú empátia
A védőnői szakma több mint 100 éves múltra tekint vissza, az országban közel 5300, Békés megyében mintegy 170 védőnő látja el a várandós gondozást, és a kisgyermekek, majd az iskoláskorú gyerekek utánkövetését a családokban.
– A védőnői munka rendkívül összetett, nagyon sokféle ismeretre van szükség ahhoz, hogy jól végezzék. A védőnőknek a szakmai-, szociális- és jogi ismeretek mellett nagyfokú empátiával is kell rendelkezni, hogy minden családdal szót értsenek, mindenféle élethelyzetet megfelelően tudjanak kezelni. Ebben nyújtott nekik segítséget a szakmai nap – ismertette Madarász Boglárka városi kollegiális védőnői mentor.
Köszöntőjében a kórház főigazgatója hangsúlyozta, az elmúlt években törekedtek rá, hogy a szakellátás és az alapellátás minél közelebb kerüljön egymáshoz.
– A cél mindvégig az volt, hogy a lakosság szempontjából kényelmesen, egy helyen és könnyen elérhető legyen az egészségügyi alapellátás minden eleme. A területi védőnői hálózat aktívan és hatékonyan működik a szakrendelő földszintjén, komoly szakmai sikereket érnek el a kollégák. Az elmúlt időszakban beköltözött a szakrendelő földszintjére több házi gyermekorvos, itt alakítottuk ki a speciális gyermekgyógyászati szakrendelőket, itt működik a nőgyógyászat és a terhestanácsadás is, emellett az épületben kapott helyet a központi orvosi ügyelet. De ide tartozik az Egészségfejlesztési Iroda is, amely legfontosabb munkája a megelőzés, az egészségmegőrzés támogatása – ismertette dr. Duray Gergő főigazgató.
Összesen öt előadást tartottak a kórház szakemberei. Szemenyeiné Szederháti Kamilla kórházi védőnő, szoptatási tanácsadó beszélt a védőnők szerepéről a szoptatás támogatásában, Zsura Edit gyógytornász, neurológiai szakgyógytornász “Prenatális és csecsemőkori mozgásfejlődés gyógytornász szemmel” címmel tartott előadást. Dr. Orvos Nelli egészségügyi szakjogász, a kórház jogi osztályvezetője a gyermekjogokról és a védőnők jogi kötelezettségeiről beszélt, majd Hajzer Gábor pszichológus „A szülői kötődés kialakulása, segítése a védőnői gondozás eszközeivel” témakörben adott át ismereteket. Végezetül Hutkai-Dzurek Nikolett Anna dentálhigiénikus „Csecsemőkori szájápolás – szájhigiénéről és fogelőtörésről szakembertől” című előadása zárta a sort.
(Borítókép: Szemenyeiné Szederháti Kamilla kórházi védőnő, szoptatási tanácsadó előadás közben
Fotók: Melega Krisztián/Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet, Orosháza)