Kórházi szabályok a látogatási tilalom idején
Bemehetek-e a nehezen mozgó családtagomért? Ott lehet-e az apuka a gyermek születésénél? Vihetek-e csomagot a bent gyógyuló családtagnak? Egyáltalán mit tehetek és mit nem a kórházban a látogatási tilalom ideje alatt? Összeszedtük a kérdéseket és a válaszokat.
Látogatási tilalmat rendelt el az országos tisztifőorvos Magyarország valamennyi fekvőbeteg-ellátó és bentlakásos szociális szolgáltatást nyújtó intézményében az új koronavírus miatt. Ezért 2020. március 9-től teljeskörű látogatási tilalom lépett érvénybe az Orosházi Kórház összes fekvőbeteg osztályára. A tilalom visszavonásig érvényes.
De mit tehet és mit nem a hozzátartozó az Orosházi Kórházban a látogatási tilalom ideje alatt? Jöjjenek a kérdések és a válaszok.
Meglátogathatom-e súlyos, életveszélyes állapotú családtagomat?
Igen. A súlyos, életveszélyes állapotú betegnél, – egyéni méltányossági alapon – írásos engedéllyel egyszerre egy hozzátartozó tartózkodhat. A hozzátartozó köteles beszerezni egészségi állapotáról egy háziorvosi nyilatkozatot, majd kérvényezni kell a látogatást a beteg kezelőorvosánál, amit a főigazgató vagy az orvosigazgató engedélyezhet.
Bent lehetek-e a beteg gyermekem mellett?
Igen. A kiskorú beteg mellett az egyik szülő, vagy a gyermek törvényes képviselője tartózkodhat a kórházi kezelés idején.
Bent lehet-e az apuka gyermeke születésénél?
Igen. A szülő nő által kijelölt személy jelen lehet a vajúdás és a szülés idejére. A megjelölt személy köteles beszerezni egészségi állapotáról egy háziorvosi nyilatkozatot, majd írásban kérvényezni kell a bentlét engedélyezését a Szülészet-Nőgyógyászati Osztály osztályvezető főorvosánál, amit a főigazgató vagy az orvosigazgató engedélyezhet.
Bemehet-e a beteghez egyházi személy?
Igen. A beteget megilleti az egyházi személlyel való kapcsolattartás, azonban ezt is kérvényezni szükséges a fentebb leírtak szerint.
Behajthatok autóval a kórház udvarára?
Ha kórházi dolgozó, akkor igen. A mozgásában korlátozott beteget a hozzátartozó kiteheti vagy felveheti az udvaron, azonban ezt követően a gépjárművel ki kell hajtania a kórház területéről.
Hogyan vihetem be a kórházba vagy hozhatom haza onnan hozzátartozómat?
Akár érkezik, akár távozik a beteg, a hozzátartozó kizárólag az adott kórházi osztály bejáratáig kísérheti. A betegfelvételt és a beteg osztályról való elengedését a kísérőnek az előtérben kell megvárni.
Küldhetek csomagot bent fekvő hozzátartozómnak?
Igen. A jól lezárt csomagra írja rá a beteg nevét, melyik kórházi osztályon, hányas szobában fekszik, majd adja le a Kórház utcai főportán legkésőbb 16 óráig! Az osztályról kollégáink lemennek a csomagért és átadják a hozzátartozónak.
Mi történik, ha megszegem a látogatási tilalmat?
A látogatási tilalom idején a kórház területén fokozott biztonsági ellenőrzések vannak. A Könd utcai szakrendelőből megszűnt az átjárás a kórház főépületébe, a fekvőbeteg osztályokra történő belépést szigorúan ellenőrzik. A látogatási tilalom megsértése – a jogszabályi előírások alapján – 30 000 Ft és 5 000 000 Ft közötti pénzbírság kiszabásával járhat.
Mehetek-e vizsgálatra, kezelésre a tilalom ideje alatt?
Igen. A látogatási tilalom a Könd utcai szakrendelőt nem érinti, minden szakrendelés a megszokott módon működik.
Viszont kérjük a betegeket, hogy amennyiben a tervezhető vizsgálatokat (labor, röntgen, ultrahang és egyéb szakrendelői vizsgálatok) háziorvosuk is halaszthatónak tartja, a fertőzésveszély csökkentése érdekében a járványhelyzet után keressék fel szakrendelőnket, diagnosztikai részlegünket.
Emellett a Sürgősségi Betegellátó Osztály (SBO), a háziorvosi ügyelet, az elhunytakkal kapcsolatos ügyintézés és a pénztár is a megszokott rendben működik. Kérjük, amennyiben enyhék, nem sürgősek, nem életet veszélyeztetők a panaszaik, az SBO gördülékeny működése érdekében először a háziorvossal, ügyeleti időben pedig a háziorvosi ügyelettel vegyék fel a kapcsolatot.
Tudok-e segíteni abban, hogy az esetleges fertőzéseket elkerüljem illetve ne adjam tovább?
Igen. A kórház és a rendelőintézet területén több mobil kézfertőtlenítő egység található, ezeket bárki szabadon használhatja. Sőt, javasoljuk is, hogy érkezéskor illetve távozáskor nyomjon egy adag fertőtlenítőt a tenyerébe és alaposan dörzsölje át vele a kezeit. Ahogy azt is javasoljuk, hogy otthon is rendszeresen és alaposan mosson kezet.
Kérjük, hogy saját, hozzátartozójuk illetve a kórházi dolgozók érdekében működjenek velünk együtt!
Megértésüket és türelmüket előre is köszönjük!
dr. Duray Gergő – főigazgató