Értünk dolgoznak éjjel nappal – Semmelweis-napi ünnepség 2021
Orosháza Város Önkormányzata és a Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet június 28-án tartotta a 2021. évi Semmelweis-napi ünnepséget. A koronavírus járvány harmadik hullámának lecsengése után nyílt újra lehetőség közös ünneplésre a kórház nagytárgyalójában, ahol a kórház dolgozóit és a város egészségügyi alapellátásában tevékenykedő szakembereket ismerték el.
Köszöntőjében dr. Duray Gergő, a Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet intézményvezetője kiemelte, az egyik legnagyobb magyar orvos, Semmelweis Ignác születésnapja egyben a Magyar Egészségügy Napja is. Emlékeztetett, egy éve ilyenkor mindenki bizakodó volt, hogy az első hullám után megáll a vírus terjedése, majd az ősz beköszöntével már láttuk, a következő hónapok nehezek lesznek.
– De arra, ami októberben történt, mi sem számítottunk: megérkezett hozzánk is a COVID következő hulláma a maga kegyetlen valóságával. Napról napra több beteget hoztak a mentők, majd miután kórházunk is COVID ellátó hely lett, egyre több részlegen kezdtük meg a koronavírusos betegek gyógyítását. Mindannyiunknak új, eddig ismeretlen kihívásokkal kellett szembesülnünk nap mint nap.
Egy kórház működése olyan, mint egy nagyüzem, hatalmas, összehangolt gépezet. Az orvosok, ápolók, beteghordók, gyógyszerészek mellett a takarítók, adminisztrátorok, asszisztensek, műszaki-, kertész-, portás-, konyhai dolgozók, az igazgatáson, pénzügyön, munkaügyön, informatikán, kommunikáción tevékenykedő kollégák, a nálunk szolgálatot teljesítő katonák is aktívan kivették a részüket a megfeszített munkából – fogalmazott.
Több mint 18 ezer ember vette fel az oltást a kórházban
A kórház vezetője elmondta, óriási feladatot jelentett az oltások megszervezése, az elmúlt hónapokban a kórházban több mint 18 ezer embernek tudták beadni a koronavírus elleni oltást, ami nagyban hozzájárult a járvány visszaszorításához. Hangsúlyozta az összefogást, amit az önkormányzat, a városban és a térségben élő magánszemélyek, cégek részéről kapott a kórház tárgyi adományok és alapítványi pénztámogatások formájában.
Kitért rá, hogy az új szolgálati jogviszonyt 2021. március 1-jével a dolgozók 97%-a írta alá, az orvosok részére bevezetett jelentős béremelés pedig hozzájárult a kedvezőtlen elvándorlási folyamat megfordításához. Hangsúlyozta, a kormányzat és az Országos Kórházi Főigazgatóság koordinációja alatt rég nem látott mértékű, összesen több száz millió forint értékű eszköz- és műszer fejlesztés történt a kórházban.
Újraindítani a normál kórházi működést
– Bár a járvány harmadik hulláma lecsengett, jelenleg egy pozitív beteg sincs kórházunkban, mégsem pihenhetünk, hiszen újra kell indítani az elmúlt hónapokban leállított egészségügyi ellátásokat. Egyre több kórházi osztály költözhet vissza a helyére, beindulnak a műtétek, elvégezhetjük a korábban elmaradt nem sürgős ellátásokat.
Sok a beteg, fáradtak a kórházi dolgozók, de az elmúlt másfél évben a kórház vezetőjeként azt tapasztaltam, hogy a kollégák a legnehezebb időkben is erőn felül végzik el gyógyító munkájukat, ahogy arra mindannyian felesküdtek.
Bízunk benne, hogy nyugodt nyarunk lesz, és még jobban bízunk abban, hogy ősszel nem lesz újabb járvány hullám. Ha mégis bekövetkezne, az elmúlt hónapok tapasztalatait felhasználva mi készen állunk – zárta beszédét az orosházi kórház vezetője.
Egy kórház ereje az ott dolgozókban rejlik
A Békés Megyei Központi Kórház, (BMKK) mint irányító intézmény vezetője, dr. Becsei László hangsúlyozta, az egészségügyi dolgozók az egész társadalom elismerésére méltó teljesítményt nyújtottak az elmúlt másfél évben.
– A pandémia különböző intenzitású időszakai alatt a kórház orvosai, szakdolgozók, háttértevénységet végző dolgozói tanúbizonyságot tettek arról a példaértékű helytállásról és elhivatottságról, amely nélkül nem sikerült volna leküzdeni a járványt.
Ez nem csak a COVID-os betegek gyógyítását jelentette, hiszen számtalan más feladatot is el kellett látnunk, mindezt változó körülmények között – fogalmazott dr. Becsei László.
A BMKK vezetője kiemelte, az új törvényi szabályozás megváltoztatta a megyei egészségügyi intézmények rendszerét is, a megyén belül a betegutak intézmények közötti rendezése az elsődleges feladatuk.
– Ez a munka még előttünk áll, a felmerült kérdésekre adott válaszok megtalálása a közeljövő feladata. Célunk, hogy a megye lakosainak olyan ellátást tudjunk nyújtani, amellyel a hozzáférhetőséget mindenki számára egyenlővé tudjuk tenni és előtérbe lehessen helyezni a lakosságközeli ellátásokat. Ennek finanszírozási kérdéseit is tisztázni kell, ezen dolgozunk közösen – hangsúlyozta Becsei László.
A járvány szakmailag és lelkileg is nagy teher volt
Orosháza polgármestere úgy fogalmazott, a járvány megmutatta, az egészségügyi dolgozók a békés mindennapok mellett különleges kihívásokkal teli helyzetekben is helyt tudnak állni.
– Nem kérdés, hogy a veszélyhelyzet idején önökre hárult a legnagyobb teher, hiszen a COVID nem csak szakmailag jelentett kihívást, hanem lelkileg is nagy teher volt – fogalmazott Dávid Zoltán.
A városvezető kiemelte, az önkormányzat amiben csak tudott, segített a kórháznak, sok egyeztetés, megbeszélés volt a kórház vezetőjével, így képet alkothatott, micsoda felelősség, munka és megpróbáltatás volt az elmúlt év.
– Az itt élők nevében köszönetet kell mondjak áldozatos, felelősségteljes, odaadó munkájukért, mellyel a helyi lakosok ellátását, egészségét biztosítják. Köszönet az orosházi kórház valamennyi dolgozójának, ahogyan az orosházi háziorvosi- és házi gyermekorvosi rendelőkben, az idősotthonokban, a mentőállomásokon, a háttérben dolgozóknak. A járvány alatt a korábbinál is erősebben tudatosult bennünk, milyen nélkülözhetetlen az önök munkája – fogalmazott Dávid Zoltán.
Az eseményen adták át a Jubileumi- és Szolgálati Elismeréseket, az igazgatói dicséreteket, a város egészségügyi alapellátásában tevékenykedők munkáját elismerő polgármesteri okleveleket, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Békés Megyei Szervezetének és a Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének díjait. A teljes névsor a galéria után található, a kórház Facebook oldalán a díjazottak méltatása is olvasható.
Jubileumi- és Szolgálati Elismerések
25 éves közalkalmazotti jogviszony alapján jubilál:
- Petőné Lesetár Erika (adminisztrátor)
- Sinkóné Dancsó Anikó (segédnővér)
- Mitykó Anikó Natália (ITO szakdolgozó)
- Dr. Bacsúrné Brandt Judit (diplomás ápoló)
- Bárány Józsefné Gyöngyike (takarító)
- Szabó Magdolna (adminisztrátor)
- Juhászné Keresztes Nóra (pénzügyi osztályvezető)
30 éves közalkalmazotti jogviszony alapján jubilál:
- Dr. Gáspár István (neurológus szakorvos)
- Dr. Vecsey Erika (pulmonológus főorvos)
- Bagi Miklós Károly (portás)
- Haklik Róbert (beteghordó)
40 éves közalkalmazotti jogviszony alapján jubilál:
- Józsa Valéria (ápolónő)
- Kunos Károlyné, Éva (fizioterápiás asszisztens)
Intézményvezetői elismerések (átadta dr. Duray Gergő)
- Dr. Kalydy Antónia (gyermekgyógyász szakorvos)
- Szabó Magdolna (röntgen asszisztens)
- Dr. Hován Csaba (orvosigazgató, SBO osztályvezető adjunktus)
- Rózsáné Bereczki Katalin (intézményvezetői titkárnő)
- Dr. Bihari Brigitta (Neurológus szakorvos)
- Dr. Sahin-Tóth Gábor (sebész főorvos)
- Dr. Laurinyecz Mária (oxyológus főorvos)
- Munkaügyi osztály
- COVID ellátó orvos csapat
Orvosigazgatói elismerések (átadta dr. Hován Csaba)
- Dr. Berecz Emese laborvezető főorvos
- Dr. Mihalik Mária (radiológus adjunktus)
- Dr. Garaczi Éva (Mozgásszervi rehabilitációs adjunktus)
- Dr. Farczádi Csilla Enikő (Szülész- nőgyógyász szakorvos jelölt)
- Dr. Dani Győző (Kardiológus főorvos)
- Dr. Szabó Lilla (Sebész rezidens)
- Radiológia Osztály
- Központi műtő kollektívája
Ápolási igazgatói elismerések (átadta Giricz Szilvia)
- Horváth Erika (szakápoló)
- Dombováriné Kovács Erika (műtősnő)
- Nagy Mariann (szakápoló)
- Barna Zsoltné (szakápoló)
- Rostásné Hovorka Katalin (gazdasági nővér)
- Lancsáné Krizsán Mária (szakápoló)
- Szántó Károly Kornél (gyakorló szövettani asszisztens)
- Zsigovits Petra (szakápoló)
- Suba György (beteghordó)
- Kaszai Károlyné (szakápoló)
- Szabóné Ábrahám Edit (Tüdőgyógyászat vezető asszisztens)
- COVID NIV részleg ápolói csapata
- Aneszteziológiai- és Intenzív Terápiás Osztály
Gazdasági igazgatói elismerések (átadta Pető-Farkas Éva)
- Mogyorósi Mihályné (Takarító)
- Jandzsó Ferenc (víz- és gázvezeték szerelő)
- Fodor László (raktáros)
- Szabó Zoltán András (orvosi műszerész)
- Pörneki Krisztina (főkönyvi könyvelő)
- Szállítási csoport kollektívája
- Központi takarítás kollektívája
A város egészségügyi alapellátásában tevékenykedők elismerései (átadta Dávid Zoltán polgármester)
- Göbölyné Szemenyei Piroska Mária (egészségügyi szakdolgozó)
- Dr. Kalmár Mihály (fogorvos)
- Dr. Medgyesi Erzsébet (háziorvos)
- Dr. Csabainé Dr. Kováts Anikó (házi gyermekorvos)
MESZK elismerések (átadta Lakatos Zsuzsanna, a MESZK Békés Megyei Szervezetének területi elnöke)
- Kardosné Huszár Ildikó (szakrendelő vezető asszisztens)
- Pásztor Anna (infekciókontroll nővér)
- Szabóné Tóth Anikó (adminisztrátor)
Szakszervezeti elismerés (átadta Patakiné Márkus Ágnes, az orosházi alapszervezet szakszervezeti bizottságának elnöke)
- Tóthné Juhász-Nagy Erika (gyógyszertári munkatárs)