Dr. Soltész Róbert – Kanadából Orosházára

Vajdaság – Kanada – Szeged – Mezőtúr – Orosháza. Ezt a különös, országokon és kontinenseken is átívelő utat járta be az Orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet új szakorvosa. Dr. Soltész Róbert a gyógyítás mellett az öregedés kutatására készül, de előtte még vár rá a belgyógyász szakvizsga.
Dr. Soltész Róbert 1984. január 14-én született Jugoszláviában, a vajdasági Újvidéken (Novi Sad). A délszláv háború idején családjával Kanadába költözött, általános és középiskolai tanulmányait is az észak-amerikai országban végezte.
Korán eldöntötte, hogy orvos szeretne lenni. Kelet-európai származású, magyar gyökerekkel rendelkező fiatalként azonban kérdés volt számára, hol tanuljon és mi legyen az életcélja.
– Alaposan utánanéztem az egyetemeknek, és mivel sok ismerősöm mondta, hogy Magyarországon nagyon jó az orvosképzés, ide felvételiztem. A Szegedi Orvostudományi Egyetem angol nyelvű képzésén 2009-ben diplomáztam. Ezt követően rezidens orvosként a mezőtúri kórházban dolgoztam, emellett háziorvosi ügyeleteken is aktívan gyógyítottam. 2018-ban letettem a geriátriai szakvizsgát, jelenleg pedig a belgyógyász szakvizsgára készülök – mondja el magáról.
Gyógyítás és tudományos pálya
Az orosházi kórházban 2024. szeptembere óta dolgozik a belgyógyászaton és a Sürgősségi Betegellátó Osztályon. Tervei szerint a második szakvizsgája után a gyógyítás mellett továbbtanul majd, a tudományos PhD fokozat megszerzése a célja.
– Geriátriai szakorvosként az öregkori gyógyászattal foglalkozom, így kiemelten érdekel az öregedés, a molekuláris biológia és a biokémia, itt szeretném bővíteni tudásomat. Ehhez kiváló alapot szolgáltat, hogy a kórházban sok idős embert gyógyítunk, az ő kezelésük közben nagyon sok gyakorlati tudást lehet szerezni – fogalmaz dr. Soltész Róbert.

Kiemeli, a belgyógyászaton nagyon sokféle betegséggel találkozik, de a leggyakoribb panasz a mellkas- és a hasi fájdalom.
– Sajnos sokan nem figyelnek az egészségükre, így megelőzhető betegségekkel kerülnek kórházba. A dohányzás, a mozgásszegény életmód és a túlsúly okozza a problémák többségét.
Ezekre mindig felhívom a betegek figyelmét, hiszen kis odafigyeléssel rengeteget lehet javítani az egészségi állapoton. Emellett az is fontos, hogy az emberek járjanak a szűrővizsgálatokra, hiszen ezeken idejében kiderülhetnek a problémák, amiket könnyebb kezelni.
Az időskori alapbetegségek többsége kis odafigyeléssel, önfegyelemmel megelőzhető lenne – zárja a beszélgetést dr. Soltész Róbert.
Szöveg, fotó: Melega Krisztián/Dr. László Elek Kórház