In Memoriam dr. Varga Sándor (1945 – 2022)
Hosszan tartó, méltósággal viselt, súlyos betegség után 2022. március 7-én, 77 éves korában elhunyt dr. Varga Sándor, az orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet Csecsemő- és Gyermekosztályának korábbi osztályvezető főorvosa. A kórház dolgozóinak nevében egykori kollégája és jó barátja, dr. Fodor Zsuzsanna neurológus, gyermekneurológus, háziorvos búcsúzik tőle.
Amikor legutoljára beszéltünk, hangod fáradt volt és gyenge, hallatszott, hogy sziklamozdító erő kell a beszédhez. Tudtuk, tudtad; ez már csak a mindennapokért, a “még egy napért” harc, hogy a családdal, unokákkal lehess.
A lelkemben azzal dicsekszem, hogy barátok voltunk. Nem olyan „együtt üljük a szülinapokat” barát, hanem olyan „bármikor keress, mindig megtalálsz” barát, bizalmas. 1990-ben munka kapcsolatként ismertelek meg, saját elsőszülöttem betegsége miatt fordultam hozzád.
– Szóval a gyerek lázas? – kérdezted.
– Igen – válaszoltam, szerintem kétségbeesve.
– Adott neki lázcsillapítót?
– Azt nem… – válaszoltam, és szép lassan kinyílt alattam a föld. Elnéző voltál velem. Elsőszülött gyermek, orvos anya – súlyosan terhelt helyzet.
Aztán, mint neurológus konziliárus lettem szinte állandó vendég a gyermekosztályon. A kezdetben zavarba ejtő kedvesség és humor hamarosan megszokottá vált. A néha sikamlós, de mindig humorba ágyazott bók mindenkinek járt, aki veled dolgozott. Mögötte a nők, édesanyád, lányaid iránti szeretet, rajongás volt felfedezhető.
A humor ott ért véget, ahol a betegekkel való probléma kezdődött. Ha egy gyereket kellett megbeszélni, ott már csak a segítség hogyanja számított. Ha megoldódott a probléma, ismét előkerültek a kellemes, vidám, arcokra mosolyt csaló megjegyzések.
“Én már mindent láttam, Erdélyből jöttem” – mondtad. Az ottani nehézségekről keveset beszéltél, arról, milyen elhagyni egy szülőföldet és új hazát keresni, ott újra elindulni, bebizonyítani, hogy ki is vagy. A szülőföldi munkásságod kezdetén a támogató kollégákat, tanítókat, barátokat azonban emlegetted. A világ számos pontjára vitte őket az útjuk, de tartottátok a kapcsolatot.
Talán ezen előzmények miatt is voltál olyan gondoskodó. Fontosak voltak a kollégák, a nővérek az osztályon, a Csecsemő és Gyermekosztály léte, jövője, a klinikai szakmai kapcsolatok, a pályázatok, a gyűjtések, az alapítvány, a battonyai, mezőhegyesi gyermekkörzetek, a kórház. Fontos volt, hogy a munkatársaid egy csapat, „egy család” legyenek, kicsit én is oda tartoztam.
Szerintem sokat vállaltál, ezt te is tudtad, de még mindig voltak tervek, harcok… Aztán a lélek a betegség nyelvén szólalt meg.
Hiányozni fognak a beszélgetéseink az életről, halálról, férfiakról, nőkről, politikáról, gyermekekről, unokákról, szakmáról. Vannak tőled örökérvényű axiómáim, útmutatások az élethez, ezeket mind tovább adom/adtam én is a gyermekeimnek:
– Ahogy Varga főorvos úr mondta… (s idézem szavaid)
Azt gondolom, Simonyi Imre soraival egyetértenél, kis mosollyal a szád szélén: „Nagy játék volt, életnek hívták.„
Nyugodj békében!
Életútja
Dr. Varga Sándor 1945. március 23-án született az erdélyi Marosvásárhelyen. Általános és középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, majd szintén ott szerezte gyermekorvosi diplomáját az egyetemen. Ezt követően a városi kórházban lett alorvos és szakorvos. Innen Sepsiszentgyörgyre került a Kovászna megyei kórház gyermekosztálya. 5 év szakorvosi munka után lett a sepsiszentgyörgyi kórház 110 ággyal működő gyermek osztályán osztályvezető főorvos.
1990-ben települt át Erdélyből Magyarországra. A szegedi gyermekklinikán néhány hónapot töltött szakorvosként.
1990. július 1-jén érkezett az Orosházi Kórházba, ahol a Csecsemő- és Gyermekosztály osztályvezető főorvosaként kezdett dolgozni. Ezt a beosztást egy rövid megszakítással közel 3 évtizeden keresztül töltötte be.
A kórházi munka mellett háziorvosként is praktizált, és több tudományos területen is aktív volt. 2006-ig bezárólag feldolgozta és két kötetben kiadta a gyermekosztályok történetét, társszerkesztője volt az Orosháza Egészségügye című kötetnek. 2006-ban megkapta a Magyar Orvosi Kamara által alapított Legjobb Orvos Díjat, majd 2008-ban a dr. László Elek Díj Orosháza Egészségügyéért kitüntetést.
Nyugdíjba vonulásakor, 2019-ben készítettünk vele egy hosszabb anyagot, amit ide kattintva olvashatnak.
(Fotó: Kecskeméti Krisztina)